facebook

Potencjał

Aby dobrze unaocznić jakie możliwości dają Indeksy Giełdowe, Rynek Ropy Naftowej czy Metali, muszę najpierw poruszyć dwa zagadnienia.

Po pierwsze, muszę wytłumaczyć Ci drogi czytelniku co określane jest mianem punkt.

Po drugie, muszę Ci pokazać jak zapisuje się cenę.

1. Co to jest punkt?

Z doświadczenia wiem, że najlepiej wytłumaczyć to będzie na przykładzie. Przypuszczam że już wcześniej nadarzyła Ci się okazja do wymiany walut w kantorze. Jeśli tak to pewnie zwrócił Twoją uwagę fakt, że cena zapisana jest najczęściej z uwzględnianiem trzech miejsc po przecinku.

Wygląda to w ten sposób: 3.952.

Dla nas przy wymianie znaczenie ma 3.95, a więc tylko dwie pierwsze liczby po przecinku. Jeśli chodzi o rynki finansowe cena wyrażana jest z uwzględnieniem nawet czterech liczb po przecinku i znaczenie ma każda z nich.

Wygląda to następująco: 3.9520.

Każda najmniejsza zmiana zaczynając od ostatniej liczby po przecinku ma znaczenie. Każda taka zmiana o 1 określana jest jako punkt lub pips.

Jeżeli cena danej waluty zmieni się z 3.0000 na 3.0001 mówimy, że wzrosła o 1 punkt lub pips.

Jeżeli cena zmieni się z 3.0001 na 3.0000 mówimy, że spadła o 1 punkt lub pips.

Jeżeli cena zmieni się z 3.0000 na 3.0008 mówimy, że wzrosła o 8 punktów lub pipsów.

Jeżeli cena zmieni się z 3.0008 na 3.0000 mówimy, że spadła o 8 punktów lub pipsów.

Jeżeli cena zmieni się z 3.0000 na 3.0215 mówimy że wzrosła o 215 punktów lub pipsów.

Itd.

2. W jaki sposób zapisuje się cenę?

Cenę zapisuje się na wykresach. Istnieje wiele rodzajów wykresów. Jednak największą popularność zyskał wykres świecowy. Spowodowane jest to łatwością z jaką jesteśmy w stanie odczytać z niego zachowanie ceny.

Tak wygląda wykres świecowy:

 

 

Proszę zwróć uwagę na górny lewy róg. Widzimy tam oznaczenie 15min. 15 mino mówi nam, że każda ze świec ilustruje zachowanie ceny w ciągu 15 min. Prościej mówiąc każda ze świec to 15 min.

Zielone świece powstają gdy cena wzrasta, czerwone gdy spada. Im dłużej cena będzie wzrastać tym więcej powstawać będzie świec zielonych. Im dłużej cena będzie spadać tym więcej będzie powstawać świec czerwonych.

Prześledźmy teraz budowę świecy zielonej widocznej na powyższej ilustracji. Proszę zwrócić uwagę na to, że zamknięcie jest nad otwarciem. Oznacza to, że cena wzrosła. Widzimy także miejsca, w których cena osiągnęła najniższy oraz najwyższy poziom.

Popatrzmy teraz na kolejny przykład:

 

Tym razem w lewym górnym rogu widnieje 1D. 1D mówi nam, że każda ze świec ilustruje zachowanie ceny w ciągu jednego dnia. Prościej mówiąc każda ze świec to jeden dzień.

Teraz prześledzimy budowę świecy czerwonej. Proszę zwrócić uwagę na to, że w przypadku świecy czerwonej zamknięcie jest pod otwarciem, a więc odwrotnie niż w świecy zielonej. Oznacza to, że cena spadła. Widzimy także miejsca w których cena osiągnęła najniższy oraz najwyższy poziom.

Wyróżniamy wykresy jednominutowe, pięciominutowe, dziesięciominutowe i piętnastominutowe. Jednogodzinne, dwugodzinne, trzygodzinne i czterogodzinne. Jednodniowe, jednotygodniowe i jednoroczne. Jedne używane są do inwestycji krótkoterminowych, z których zysk następuje nawet w ciągu kilku, kilkunastu sekund do kilku, kilkunastu minut. Inne do inwestycji średnioterminowych z których zysk następuje w przedziale czasowym od kilkudziesięciu minut to jednego dnia. Jeszcze inne wykorzystujemy do inwestycji długoterminowych, z których zysk następuje w przedziale czasowym o kilku godzin do kilku dni, a nawet tygodni. Aby w pełni wykorzystać możliwości jakie dają rynki finansowe, na kursie dokładnie poznasz wszystkie wyżej wymienione typy i nauczysz się wykorzystywać je w praktyce.

Na Giełdzie można zarabiać nie tylko na wzrostach, bo jest to możliwe również na spadkach. Nie zależnie od tego co robi rynek my mamy możliwość zarabiania. Naszym zadaniem jest trafne określenie, w którą stronę posunie się rynek. Prościej mówiąc musimy określić czy cena będzie spadać czy może będzie wzrastać.

Na kursie nauczysz się ustalać prawidłowe miejsca do wejścia oraz odpowiednie momenty do wyjścia. Do tego celu wykorzystywać będziemy odpowiednich narzędzi – wskaźników, z których zbudowana jest strategia. Obserwacja tego co podpowiadają wskaźniki pozwoli na ustalenie tego w jaki sposób może zachować się rynek za chwilę lub w przyszłości. Inaczej mówiąc pozwoli to na określenie ewentualnych zmian ceny z wyprzedzeniem. Dzięki temu będziesz w stanie odpowiednio zaplanować akcję.

Dobrze, możemy teraz przejść do sprawy zarabiania.

Jak wspomniałem wcześniej, pozycje otwieramy na podstawie sygnałów, których dostarczają nam wskaźniki. W miarę upływu czasu zbieramy coraz więcej punktów, które automatycznie przeliczają się na pieniądze. Ile to jest pieniędzy zależy od nas. Sami ustalamy jaką jeden punkt ma mieć wartość, następnie wpisujemy ja w odpowiednie miejsce na platformie do zawierania transakcji.

Popatrzmy teraz na rysunek:

Po przeszkoleniu będziesz w stanie określić prawdopodobieństwo w którą stronę może ruszyć cena. Wyobraźmy sobie sytuację, w której z obserwacji akcji cenowej wynika, że cena może wzrosnąć. Dodatkowo narzędzia, które niedługo poznasz dają wyraźny sygnał potwierdzający to, że cena niedługo może poszybować w górę. Na tej podstawie otwierasz pozycję około poziomu 4.5610.

Po krótkim czasie cena faktycznie wzrosła, co widać na rysunku poniżej:

 

Cena doszła do poziomu 4.5890 i zaczęła się cofać. Wskaźniki sygnalizują koniec ruchu, więc zamykasz pozycję. Tym sposobem zyskujesz 280 punktów bo tyle właśnie wynosi odstęp pomiędzy wejściem i wyjściem (4.5890 – 4,5610 = 280).

Dobrze, udało Ci się w krótkim czasie zdobyć 280 punktów, ale ile to jest pieniędzy? Jak wspomniałem wcześniej sami ustalamy jaką jeden punkt ma mieć wartość. Może być to kwota od kilku centów do nawet kilku tysięcy euro.

W przypadku gdy zadecydujesz, że jeden punkt ma mieć wartość 1€, zyskujesz 280€ (280 x 1 = 280).

W przypadku gdy zadecydujesz, że jeden punkt ma mieć wartość 10€, zyskujesz 2.800€ (280 x 10 = 2,800).

W przypadku gdy zadecydujesz, że jeden punkt ma mieć wartość 100€, zyskujesz 28,000€ (280 x 100 = 28,000).

Itd.

Tak to wygląda w przypadku zarabiania na wzrostach. Jeżeli chodzi o zarabianie na spadkach, sprawa wygląda tak samo różni się jedynie kierunek, w którym podąża cena.

Zobaczmy:

 

Tak samo jak poprzednio czekasz na wyraźny sygnał do otwarcia pozycji. Z obserwacji wskaźników oraz akcji cenowej odczytujesz, że wszystko wygląda na to, że cena będzie spadać. Odpowiednio do tego otwierasz pozycję na poziomie zaznaczonym na rysunku i czekasz na reakcję rynku.

A tak skończyło się to w tym przypadku:

Cena spadła z poziomu 7.8940 na poziom 7.8815, dzięki temu w krótkim czasie zyskujesz 125 punktów (7.8940 – 7.8815 = 125).

I tak jak poprzednio, jeżeli zadecydujesz, że jeden punkt ma mieć wartość 1€, zyskujesz 125€ (125 x 1 = 125).

Jeżeli zadecydujesz, że jeden punkt ma mieć wartość 10€, zyskujesz 1,250€ (125 x 10 = 1,250).

Jeżeli zadecydujesz, że jeden punkt ma mieć wartość 100€, zyskujesz 12,500€ (125 x 100 = 12,500).

Itd.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to aby trafnie określić czy cena będzie wzrastać czy może będzie spadać oraz by wyłapać ruch jak najwcześniej. Dzięki dobrze poznanej i wdrożonej strategii, złożonej z odpowiednio dobranych i sprawdzonych narzędzi będziesz w stanie dokonać tego samodzielnie. Dzisiaj stajesz przed szansą by je dobrze poznać i przećwiczyć pod moim okiem.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak codziennie korzystać z możliwości jakie dają rynki finansowe nie zwlekaj i już teraz zapisz się na darmowy kurs na stronie głównej.

 

 

Uwaga! Zanim wyjdziesz odbierz niespodziankę.

Odbierz za darmo cennego e-booka (poradnik) pt: „Droga do sukcesu na rynkach finansowych – Co robić by osiągnąć sukces oraz czego unikać by mógł przyjść jak najszybciej.

Informacje w nim zawarte możesz od razu wykorzystać dla siebie.

Kliknij tutaj by odebrać e-booka.